O konferenci


Moc lidského slova. „V prapočátku bylo Slovo“ - 
Janovo evangelium

Stále více než kdy dříve touží současný člověk pochopit dění kolem sebe i v sobě, rozlišit síly, které skrze něho, ostatní lidi i události promlouvají. Konference Růže a Kříž v Evropě nabízí na základě hlubšího porozumění založeném na anthroposofii klíč k rozluštění mnohdy velmi spletitých souvislostí, k schopnosti rozlišovat, k jasnému vidění a rozumění událostem, se kterými se setkáváme jak v dějinách, tak v současnosti v oblasti umění a kultury, duchovního života nebo politiky.

Konference Růže a kříž v Evropě 2019 proběhne v termínu 30. září - 2. října 2022. Podrobnější informace budou následovat.


Přednášející


Terry Boardman

Terry Boardman

Jsem samostatně pracující přednášející, spisovatel a překladatel (z němčiny a japonštiny). Má žena je Japonka, máme 30. letého syna, který žije se svou manželkou a dvěma dcerami v Austrálii.

Markus Osterrieder

Markus Osterrieder

Samostatně pracující historik, publicista a docent v řadě zemí od Norska po Irán a od Irska po Rusko. Jeho zvláštním zájmem jsou duchovní, kulturní a geopolitické souvislosti mezi Amerikou, Evropou a východní Euroasií. V současnosti pracuje na historických základech grálských eposů v kulturách západního a východního křesťanství a v (esotericném) islámu a židovství.

Richard Ramsbotham

Richard Ramsbotham

Spisovatel, divadelník žijící ve Velké Británii. V současnosti pracuje na režii 4. Mysterijíno dramatu Rudolfa Steinera. Ve svých publikacích i představeních (např. kniha „Jakub I, Inspirátor Shakespeara a Bacona“ a představní „Jsem Andrej Bjelyj“) hledá již řadu let „pravdivé a zcestné“ proudy v kulturách západu, výchdu a střední Evropy.

Anežka Janátová

Anežka Janátová

Působila jako psycholožka a ředitelka v Jedličkově ústavu v Praze, založila Akademii sociálního umění Tabor. Iniciovala vznik Sociálně terapeutického centra a Nadace Tábor, založila Spolek pro léčebnou pedagogiku, sociální a uměleckou terapii v ČR. Od roku 2008 je předsedkyní Anthroposofické společnosti v ČR.


Napsali o konferenci

Zapomenutý úkol střední Evropy, Vadimír Havrda

Všechno to začalo hrstkou účastníků  konference „Rose Cross in Europe“ o Velikonocích roku 2007 v anglické Emerson College. Většinu přítomných ponechaly přednášky v klidu, ale v duši jednoho českého posluchače se rozezněl silný hlas, který volal po probuzení: „Přesně tohle bychom potřebovali u nás, ve střední Evropě. Toto je klíč, který nám může otevřít dveře k našemu „zapomenutému domovu“. Když jsem se ten dotyčný zeptal přednášejících, zda by byli ochotni  přivézt „Růži a kříž“ do Prahy, odpověděli mu částečně žertem: „Ano. Ale jen  když to zorganizuješ!“ A tak se dal do pohybu sled událostí, které tehdy nikdo nečekal. ... celý článek

O konferenci Růže a kříž, Terry Boardman - přednášející

Jsem povoláním přednášející, spisovatel a překladatel (z němčiny a japonštiny). Jsem ženatý, má manželka pochází z Japonska, máme 25-letého syna, který žije se svou ženou a dítětem v Tokiu. Od roku 1981 studuji anthroposofii a od roku 1983 jsem členem antroposofické společnosti ... celý článek

O povaze jednoho novodobého svátku, Petra Stypová - účastník

Již pátým rokem na podzim přichází do mého života nový svátek, jehož prožívání si nikdy nenechám ujít a hledím k němu s netrpělivým očekáváním. Přes oblouky věků mne vždy pevně přivede k přítomnosti a ukotví v ní tak, jako žádný jiný čas. Ačkoli se zabývá převážně pochmurnými tématy, přináší mi velikou radost. Jeho jméno je Růže a kříž v Evropě ... celý článek

Jsou levičáci neznabozi? Petra Stypová - účastník

Když jsem uvažovala o možné propagaci konference Růže a kříž v Evropě v levicově zaměřených novinách, bylo mi řečeno, že „levičáci“ jsou neznabozi. Neznaboh, pěkné slovo. Jeho opakem by měl být asi nějaký znaboh na pravici. Což o to, ... celý článek v Kulturních novinách